O CENTRU
Specijalizirani poslovni inkubator za industrije koje kao sirovine koriste pčelinje proizvode
Specijalizirani poslovni inkubator za industrije koje kao sirovine koriste pčelinje proizvode
CENTAR ZA RAZVOJ EDUKACIJU Poličnik, kao moderna poduzetničko-poslovna infrastruktura od lokalnog i šireg regionalnog značenja, služit će kao središte za unaprjeđenje poslovanja u industrijama koje kao sirovine koriste pčelinje proizvode – vosak, propolis, pčelinji otrov, pelud, matičnu mliječ i med (prvenstveno farmaceutska, prehrambena i kozmetička industrija). Imat će 1388 četvornih metara izgrađene i opremljene infrastrukture.
Centar će pružati usluge inkubacije i konzultantske usluge poduzetnicima, specijalizirane edukativne usluge poslovnim subjektima, zaposlenima, nezaposlenima, studentima i učenicima koji planiraju poduzetničke inicijative, te će nuditi usluge razvoja proizvoda i podrške povećanju konkurentnosti proizvodnje uz stručni nadzor. Surađivat će s drugim poslovnim subjektima na razvoju novih proizvoda i usluga u području korištenja pčelinjih proizvoda.
Razvojna radionica odgovara na potrebe ciljnih skupina u segmentu osiguranja suvremene tehnologije i tehnoloških rješenja povezanih s analizom i pročišćavanjem pčelinjih proizvoda.
Punionica meda osiguravat će potrebnu razinu standarda kvalitete proizvoda zahvaljujući visokotehnološkim rješenjima u području obrade.
Kemijsko-mikrobiološki laboratorij odgovara na potrebe dionika u segmentu osiguranja široke palete usluga povezanih s analizom karakteristika pčelinjih proizvoda. Uključuje usluge analize mikroorganizama, aktivnosti razvijanja novih proizvoda, specifikaciju antimikrobnih aktivnosti pčelinjih proizvoda, detekciju kritičnih točaka u proizvodnom procesu, te obavljanje raznih rutinskih i stručnih analiza.
Start-up uredi (inkubacija) odgovaraju na potrebe novih MSP-ova, kojima će pružiti standardan spektar infrastrukture i usluga potreban za osnovno poslovanje (prostor, komunalije, telekomunikacije i ostale usluge), kao i specijalizirane segmente infrastrukture Centra za razvoj i edukaciju (razvojna radionica, laboratorij, punionica, praktikumi, multimedijalna dvorana, dvorana za senzoriku, izložbeni prostor i knjižnica).
Multimedijalna dvorana odgovara na potrebe dionika u segmentu osiguranja prostora i opreme potrebnih za održavanje skupova, seminara i ostalih događanja koji će povezivati najširi spektar dionika relevantnih za područje industrije. Na jednom će se mjestu osigurati bolji protok i razmjena ideja te praktičnih rješenja. Blizina proizvodnih, istraživačkih i prerađivačkih kapaciteta Centra za razvoj i edukaciju katalizirat će ovu razmjenu i osiguravati uvjete za trenutačno testiranje, prototipiziranje, kao i za ostale aktivnosti temeljene na suradnji svih dionika.
Praktikum odgovara na potrebe dionika u segmentu unaprjeđivanja ljudskih kapaciteta u području razvoja i unaprjeđenja proizvoda i usluga. Praktikumi sa specijaliziranim edukacijama osiguravat će bolju primjenu suvremenih rješenja, znanja i ostalih praksi u segmentu proizvodnje i na taj način dodatno katalizirati razvoj industrija na bazi pčelinjih proizvoda. Praktikumi će pozitivno utjecati i na razvijanje potrošačke svijesti jer se kao segment njihove djelatnosti postavlja održavanje edukacija za potrošačku javnost, čime će se dodatno popularizirati proizvodi i usluge industrija.
Dvorana za senzoriku odgovara na potrebe dionika u segmentu unaprjeđivanja poslovanja i proizvoda industrija na bazi pčelinjih proizvoda. Aktivnosti dvorane za senzoriku omogućit će proizvođačima specifikaciju njihovih proizvoda na temelju provedenih senzornih analiza. Najveća je prednost ovog segmenta infrastrukture osiguravanje nužnih preduvjeta za brendiranje i zaštitu specifičnih proizvoda, čime se dodatno povećava njihova vrijednost.
Izložbeni prostor i knjižnica odgovaraju na potrebe potrošačke i proizvođačke javnosti u segmentima popularizacije proizvoda i usluga na bazi pčelinjih proizvoda i razvoja ljudskih resursa. U sklopu izložbenog prostora izlagat će se oprema i ostali artefakti koji će predstavljati tehnološku povijest razvoja industrije vezane uz korištenje pčelinjih proizvoda. Segment knjižnice komplementaran je aktivnostima praktikuma jer će sadržavati specijaliziranu stručnu i znanstvenu literaturu potrebnu proizvođačima, ali i učenicima i studentima u svrhu podizanja razine znanja i vještina u području stvaranja usluga i proizvoda na bazi pčelinjih proizvoda.